Motor Sürücü Tamiri ve Servisi

Motor Sürücü Tamiri ve Servisi

Motor sürücü; Bir motorun frekans ve hızını ölçüp kontrol eden elektriksel ekipmanlardan oluşan sistemler bütünüdür. Motor sürücüleri de kendi aralarında bir kısım türlere ayrıldığı gibi isimleri de farklı farklıdır. Her elektronik cihazın başına gelen arızalar motor sürücülerinde de meydana gelir ve bu durum motor sürücünün görevini yerine getirememek gibi bir soruna neden olacağından cihazın da tamamen kullanılamaz yani devre dışı kalmasına neden olacaktır. Dolayısıyla zaman kaybetmeden ve geri dönüşü olmayan kalıcı sorunlara sebebiyet vermeden motor sürücü tamiri yapılması gerekir.

 

Motor sürücü onarımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

 

Arızalı veya arızalı olduğu düşünülen bir motor sürücünün tamiratı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta motor sürücü onarımı hakkında bilgi sahibi olmak bir yana bu konuda uzmanlaşmış kişilerce tamirat ve bakımının yapılmasıdır. Her motor sürücü birbirinin aynı olmadığı gibi olası arızalar da farklılık gösterebilir. Bu durumda arızayı tespit etmek, onarımını yapmak akabinde test işlemini yapmak uzmanlık gerektiren bir husustur. Bunun aksi yapılıp, motor sürücünün eski performansını yakalamak  hatta eskisinden daha iyi çalışır vaziyete getirmek değil de tamamen ekonomik nedenlerden dolayı sıradan bir servis tarafından tamiratın yapılmaya çalışılması hem işlemin olduğundan daha uzun sürmesine hem de harcanan zamanın boşa harcanmasına neden olacaktır.

 

Motor Sürücü Kart Tamiri

Daha önceki yazılarımızda elektronik cihazlar içerisinde yer alan kartlardan bahsetmiştik. Motor sürücü kartları da bu kartlardan biridir. Motor sürücü kartları aşırı nem, sıcaklık, yüksek voltaj veya kısa devre gibi durumlarda arızalanabilir ve bu arızalar ciddi sorunlara neden olabilir. Tabi bu sorunlar her motor sürücüde aynı etkilere sahip olmayabilir. Kimi motor sürücülerinin daha önceki arızaların üzerine bir yenisini eklenmesi ve bu arızaların yeterli düzeyde giderilmemiş olması durumu daha da zorlaştıracaktır. Bu durumda bir motor sürücü kartının tamirinin yapımına başlanmadan önce muhakkak sorunun kaynağı iyi araştırılıp tespit edilmelidir.

 

Motor sürücü kart tamiri nasıl yapılır?

Motor sürücü kart tamiri yukarıda da açıkladığımız üzere öncelikle arızanın nedeni tespit edilir. Bu arıza yaklaşık olarak 24 saat boyunca takip edildikten sonra tespit edilen arızanın onarımı için gerekli olan masraf hesaplanır. Bu hesaplama sonucunda çıkan maliyet müşteriye bildirilir ve müşterinin onayı alındıktan sonra tamirata başlanır. Ancak, takdir edersiniz ki bunlar sadece prosedür. Bunlardan çok daha önemli olan mevzu şudur ki; müşteri tarafından ödenen ücret karşılığında gerçek bir iş ortaya çıkarmaktır. Motor sürücü kart tamiri usta ellere teslim edilmediği takdirde verilen para da harcanan zaman da boşa gidecektir. Tüm tamiratlar yapıldıktan sonra test işlemine başlanılır. Bu işlem de en az tespit kadar uzun süren bir iştir. Çünkü burada önemli olan arızanın tekrarlayıp tekrarlanmamasıdır. Tekrarlanması halinde yeni baştan bir tamirat gerekeceği için testin uzun süre takibinin yapılması gerekir. ancak bu sayede tamiratın başarısı konuşulabilir.

 

Motor sürücü kartı onarımının yapılması için gerekli olan mekan ve malzemelerin ileri teknoloji ürünlerinden oluşması gerekir. örneğin, antistatik ortama sahip olan bir laboratuarda yapılan iş ve işlemler bu ortamların en başarılı ve gelişmiş olanıdır. Ancak böyle bir ortamda BGA, SMD, DIP yapısına sahip olan tek veya bir çok katmanlı kartların tamirleri gerçekleştirilir. Bir motor sürücünün oranımı  aşamasındaki arıza tespit noktasında yüksek teknolojiyle donatılmış bir bilgisayar ile arızanın kaynağı bulunabilir ve bu aşamadan sonra tamir daha garantili bir yolla ilerler.

 

Motor sürücü tamirinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de bu tarz cihazların tamamının kararlı çalıştığını unutmamaktır. Cihaz kararlı çalışmıyor ve kuralların dışına çıkıyorsa orada ciddi bir arıza kaynağı var demektir. Bu durum fark edilir edilmez hemen ilgili servis tarafından gerekli testlerin yapılması gerekecektir. Bu testler sayesinde olması gereken parametreler ile hali hazırda elde bulunan parametrelerin karşılaştırılması yapılacak ve arızanın kaynağına ulaşılacaktır. Sonrasında da zaten motor sürücü kart tamiri işlemlerine başlanacaktır.

 

Motor Sürücü Onarımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Motor sürücü tamiratı alanında hizmet veren pek çok servis, firma veya ustalar bulunmaktadır. Ancak bir firma veya bir servisin bu alandaki hizmet kalitesini değerlendirmek için öncelikle kuruluş geçmişi, piyasadaki yerini belirleme ölçütü ve elbette ki müşteri memnuniyetini ölçüp tartmak gerekir. bilindiği üzere artık günümüzde sihirli ağlar dediğimiz internet ortamında piyasada var olan tüm hizmetlere ilişkin kişiler veya kurumlar tarafından yapılan yorumlar yer alır. Bu yorumlarda yola çıkarak bile yapılan işin kalitesi belirleyici olabilir. Dolayısıyla motor sürücü onarımında da dikkat edilmesi gereken en önemli husus onarım veya bakımı yapan servis veya ustanın yeterlilik seviyesini belirlemek olacaktır.

 

Motor sürücü onarımı aşamasında hizmet veren servis veya firmadan garanti almak gerekir, bu çok önemlidir. Bir elektronik cihaz ya arızalıdır veya sağlamdır. İkisinin ortasının olması mümkün değildir. Yani tamiratı yapılan motor sürücünün yeniden aynı arızayı vermesi ne yazık ki durumun hiçbir şekilde çözülmediğinin bir göstergesidir. Bu tarz onarım işlemini yapan kişi veya kişilerin son derece ustalıkla işini yapması gerekir. Bu durum sonucu direk etkileyeceği için zaman ve ekonomik olarak zarar etmek istemiyorsanız sizde muhakkak bu işin doktoruna başvurmalısınız.

 

Motor sürücü onarımı tamamlandıktan sonra test aşamasının yapıldığından emin olmanız gerekir. Bu testler de uzun süreli bir gözlem gerektirir. Onarım ve test aşaması da tamamlandıktan sonra son olarak cihazın temizliği yapılmalıdır. Elektronik cihazlar son derece hassas olduklarından üzerinde kalan en küçük tortu, yağ veya tozlar bile temizlenmesi gerekir, zira, bu tarz maddeler cihazın nem olayına maruz kalarak yeniden arıza vermesine neden olur. Bu durumda, cihaz üzerindeki yabancı maddelerin temizlenmesi, cihazın ilk günkü performansını yeniden kazandırarak sorunsuz bir çalışma imkanı sağlayacaktır.

 

Firmamız tarafından tamiri yapılan motor sürücü markaları;

 

Tüm Türkiye’den arızalı motor sürücülerinizi bizlere gönderebilirsiniz.