SMPS Tamiri

Smps Tamiri SMPS Tamirine geçmeden önce bu kısaltılmış terimi açarak ne olduğu ve ne işe yaradığı konusunda bilgi verelim.   SMPS’nin açılımı Switch Mode Power Supply yani; Anahtarlamalı Mod Güç Kaynakları veya SMPS yaygın bir yer haline geliyor ve çoğu durumda güç tüketimini azaltmanın, ısı dağılımını ve ayrıca boyut ve ağırlığı azaltmanın bir yolu olarak geleneksel doğrusal AC’den DC’ye güç kaynaklarının yerini almaktadır. Anahtarlamalı mod güç kaynakları artık çoğu PC’te güç amplifikatörlerinde TV’lerde, DC motor sürücülerinde ve benzeri yerlerde bulunabilir ve anahtarlamalı mod güç kaynakları giderek çok daha olgun bir teknoloji haline geldikçe yüksek verimli bir kaynak gerektiren hemen her şeyde bulunabilir.   SMPS, gerekli çıkış voltajını sağlamak için standart lineer yöntemler yerine yarı iletken anahtarlama teknikleri kullanılan bir güç kaynağı türüdür. Temel anahtarlama dönüştürücü, bir güç anahtarlama aşaması ve bir kontrol devresinden oluşmaktadır.   SMPS, elektrik akımının olduğu hemen her alanda karşımıza çıkar, doğal olarak üretim ve tüketim alanında hayatımızın bir parçası haline gelen elektronik tüm cihazlarda bulunan bu sistemin tamiratı da çok büyük bir sektör olup oldukça önemlidir. SMPS bir güç kaynağı tamiri olup, hemen her serviste verilen bir hizmettir. Ancak alanında uzmanlaşan servisler günümüzde ülke çapında ciddi bir yere sahip olmasına rağmen işinde uzman olanların sayısı ne yazık ki sayılıdır. Bir serviste aranması gereken özellikler elbette ki alanında uzmanlaşmış kadro sayısı, tam kapasite hizmet vermesi ve sorunu en kestirme ve doğru şekilde çözerek bu kapsamda garanti vermesidir.  

SMPS Onarımı Nasıl Yapılır?

Smps tamiri bazen kolay olabiliyorken bazen de sorunu çözmek oldukça zor alabiliyor. Güç kaynağı arızası pek çok nedene bağlı olabilir. yanlış çalıştırma hataları, yüksek voltaj veya şiddetli yıldırım çarpması ve benzeri gibi bir yanma ile neredeyse tüm bileşenler yanmış olabilir. smps arızası ile servise başvuranların kendi deyimi ile “cihazda güç yok, yanıp sönüyor, düşük çıkış belirtileri var” gibi… bu tarz sorunlar genellikle ana devre kartındaki sorunlardan kaynaklanır. Arızanın birinci güç bölümünde ve ikinci çıkış diyotlarında kısa devre olması halinde cihaz arızalanır.   Dolayısıyla işe başlamadan önce sorunun kaynağını tespit etmek gerekir. smps oranımı aşamasında farklı farklı yöntemlere başvurulabilir. Çünkü son derece karmaşık bir sistemdir. Yani kısaca şunu söylemek istiyoruz. Bu kadar karmaşık bir sistemin onarımı ve arızayı tespit noktasında tüm teknik imkanlara ve tecrübeye sahip bir servis ele alabilir. Bu tarz arızalar eskiden deneme yanılma yöntemi ile çözülürken şimdilerde zaman ve paradan tasarruf ve bir an önce hastanın eski sağlığına kavuşması adına bu gibi ilkel yöntemlere harcanacak zaman yoktur. işte bu nedenle servisin garanti kapsamında en hızlı ve kesin çözümü vermesi esastır.   SMPS tamiri aşamasında sorun tespit edilir ve tamirat yapıldıktan sonra test aşamasına sıra gelinir. Cihaz test edilir ve bir süre gözlem yapıldıktan sonra tamirat işi sonlandırılır.  

SMPS Tamiri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SMPS tamiri alanında bir standart prosedür yoktur. çünkü bu iş son derece karmaşıktır. Kimi serviste görevli usta bir çırpıda sorunu çözerken kimi servisler ile uzunca bir müddet deneme yanılma yöntemleri ile sorunun kaynağını anlamaya çalışır. ezbere iş hiçbir zaman gerçek bir sonuca ulaştırmaz. Aksi halde bu kadar önemli bir sistemin olduğundan iki kat daha fazla arızalanmasına yol açacaktır. İşte tam burada SMPS tamiri yapan servisin tecrübesi devreye girecektir.  

SMPS Servisi Tarafından Verilen Hizmetler

SMPS teknik servisler, arızanın tespiti veya bakımı alanında ihtiyaçların tamamına uygun hizmetler vermelidir. Akla ilk gelen smps tamiratı gelse de sadece bununla kalmaz aynı zamanda rutin kontroller, bakım, temizlik gibi alanlarda da hizmet vermesi beklenecektir. Bu tarz periyodik bakımlar bir güç kaynağının ömrünü arttırdığından daha uzun vadeli kullanım imkanı verecektir. Aksi halde bakımları yapılmayan ve arıza veren bu mekanizmanın sonrasında ki tamiratı ciddi anlamda maliyetli bir iş olacaktır.   Türkiye’nin Her İlinden Bizlere Arızalı Elektronik Cihazlarınızı Gönderebilirsiniz.