HMI (Operatör Paneli Tamiri)

HMI Tamiri Dünya üzerinde her geçen gün gelişen ve gelişmekte olan en önemli sektör otomasyon sistemlerine aittir. Zira, bu sistemler sayesinde gündelik yaşantımızı kolaylaştıran ürün ve hizmetler sunulmaktadır. Otomasyon sistemi diye bir şey olmasaydı günümüzde elektronik sistemlerden de bahsetmek mümkün olmayacaktı. Elbette ki bu sistemlerde kendi aralarında bölümlere ayrılır. Örneğin en önemli olanı da  HMI yani Operatör panelidir. HMI, bu sektördeki yeri ve görevleri icabı son derece önemlidir. Herhangi bir arıza durumunda yine bu alanda, yani operatör panel tamiri alanında hizmet veren servislerce arızanın giderilmesi gerekir.   Her türlü elektronik sistemlerde olduğu gibi HMI onarımının da uzman ekipler tarafından yapılması gerekir. Zira bu sistemler oldukça hassas olduklarından hata kaldırmaz ve profesyonel bir bakım ister. HMI yani operatör panel yapıları her markaya göre farklılık göstermekte olup, hizmeti veren servisin muhakkak tüm markalarda kendini geliştirmiş olması ve arızayı giderecek alt yapıya, teknik ekipmanlara sahip olması gerekir. Aksi halde arıza giderilemez ve hatta başka sorunları da beraberinde getirir.  

Operatör Panel (HMI) Nedir?

HMI esasen bir dokunmatik panelden ibarettir. Türkçe karşılığı olarak İnsan-Makine-Arayüz anlamına gelmektedir. Aslına bakarsanız HMI dokunmatik paneller sistemi geleceği tamamen bu sektörün ellerindedir. Makineler ve insanları bir araya getiren olağan dışı bu sistemler sayesinde her geçen gün yenilikçi dünyada bir farklı alanda ve türde karşımıza çıkıyor. Bir yerde makinelerin insanlarla konuşması da dersek abartmış olmayız herhalde.   Operatör panelleri, kullanıcılar ile otomasyon sistemleri arasındaki köprü görevini görmektedir. Bu paneller sadece bir makine değil aynı zamanda bir yazılımdan ibarettir. HMI yazılımları geliştikçe makinelerle kullanıcılar arasındaki iletişim ve etkileşim de aynı oranda farklılık ve gelişim göstermektedir. Üstelik bu gelişim süreklilik arz ediyor. Bir kullanıcı, bu panel ekranında yer alan verilere erişerek yapılması gereken işlemi en kısa yoldan yapar. Bu arada yeri gelmişken söyleyelim. HMI ekranlarında meydana gelen arızalarda kullanıcılar tarafından en çok talep edilen ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.  

Operatör Panel Tamiri (HMI) Nasıl Yapılır?

HMI operatör panel tamirinde ilk etapta bilinmesi gereken şey arızanın kaynağını bulmaktır. Bu arızalar genel itibariyle yazılım veya elektronik unsurlar sonucu oluşmaktadır. HMI dokunmatik bir ekrana sahip olduğundan sisteme gönderilecek komutlar her zaman bu dokunmatik ekran aracılığı ile sağlanmaktadır. HMI’nin kullanım alanları fazlasıyla geniş olup, kullanım alanının en sık karşılaşıldığı alanlar daha ziyade ahşam ve metal işleme makineleri ile CNC tezgahlarıdır.   Operatör panel arızaları çeşitlilik arz etse de genel olarak LCD, inverter kart, ana kart veya dokunmatik ekran üzerinde arızalar meydana gelmektedir. Bu tip arızaların tamamında aynı onarım yönteminin uygulanması mümkün değildir. Arızalar farklı alanlarda meydana geldiğinden farklı teknik ve yöntemlerle arızanın tespiti ve onarımı gereklidir. Ancak yazılım kaynaklı sorunlar için uygulanan yöntem genellikle aynıdır. Örneğin; yazılım kaynaklı olan arızalarda genel itibariyle cihazın yazılım güncellenmesini yapmak bazı durumlarda yeterli olabiliyor.   Bir operatör panel tamiri HMI için uygulanacak yöntemler aşamasında arıza tespit edilir dedik. Peki bu arıza tespiti nasıl ve ne sürede yapılır? Bu tip arızaların yerini tespit eden cizhazlar bulunmaktadır. bu cihazlar sayesinde sorun kaynağından tespit edilir ve kısa süre içinde de onarım süreci aşamasına geçilir. Bu aşamada önemli olan şudur ki, arızanın tespiti için gerekli olan teknolojinin kullanılmasıdır. Dolayısıyla HMI tamirinde uzman mühendis kadrosunu bünyesinde barındıran servisler bu iş için adeta biçilmiş kaftandır.   Değerli takipçiler, sayfamızda sizler için her an bu alanlarda yeni bilgiler aktarmaya ve elbette ki her türlü otomasyon sistemlerine ilişkin onarım bakım işlemlerini yapmaya devam edeceğimizin garantisini veririz.   Türkiye’nin Her İlinden Bizlere Arızalı Hmi Cihazlarınızı Gönderebilirsiniz.