Fanuc Motor Sürücü Tamiri ve Servisi

Otomasyon sisteminin üretimlerinin başlangıç noktasına baktığımızda ilk olarak geliştirilen parçalardan biri motor ve motor sürücüleridir. Bunların yanında farklı cihazlar da sırasıyla yerini almıştır. Fanuc motorlar da bu sistemin bir parçası olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Her motor sürücüsünde olduğu gibi Fanuc motor sürücüleri de zaman zaman arıza yapabilmektedir. Bu arızalar farklı nedenlerle ortaya çıksa da Fanuc motor sürücü servisi meydana gelen arızalar çeşitli testler sonucunda kolayca giderilecektir.

 

Fanuc motor sürücü tamiri: çeşitli sistemlere entegre olarak çalışmaktadır. Misal bir üretimhanenin seri ve sorunsuz bir şekilde işini yapması için son derece önem arz etmektedir. ancak yine de genel itibariyle daha çok CNC tezgahlarında kullanımının yaygın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dolasıyıla CNC Sistem kart tamiri Fanuc bünyesinde oldukça sık rastlanılan bir sorundur. Bu sistemin tamiri de CNC tezgahlarının devamlılığı konusunda kilit noktadır. Diğer motor sürücülerden oldukça farklı olan Fanuc motor sürücüleri sadece bu alanda hizmet veren servisler tarafında ele alınmalıdır. Aksi halde tecrübesi olmayan kişi veya kişilerce ele alınması çok daha ciddi sorunları beraberinde getirecektir.

 

Fanuc Nedir?

Fanuc’u anlatmak için çeşitli yorumlar yapılabilir. Ancak bunlar arasında en anlaşılır olanı hiç şüphesiz Fanuc’un bir kontrol mekanizması olduğudur. Fanuc’un farklı farklı markaları ve modelleri bulunmaktadır. Fanuc içinde bir kontrol cihazı da bulunmakta olup, hem kontrol kartı hem de bir yazılımın entegre olduğu bir yapıya sahiptir. Bu sistemin içinde yerini alan servo motorlar, elektronik katlar ve diğer unsurlar da otomasyon için çok gerekli parçalardır. Bu kompleksli yapının arızalanması da saydığımız tüm bu unsurların da aynı anda tamirini gerektirecektir.

 

Fanuc, incelendiğinde çok farklı özelliklerinin olduğu görülür. Örneğin; manuel guide yani Türkçe karşılığı olarak kolay kullanım rehberi denilen bir kullanıma sahip olup, bu rehber sayesinde programlama bilgisine sahip olmadan da kullanım imkanı sunmaktadır. Bu da kullanıcı için büyük kolaylıktır..

 

Fanuc Tamiri Nasıl Yapılır?

Fanuc tamiri kapsamında esasen standart bir cevap vermek uygun olmayabilir. Belirttiğimiz üzere oldukça kompleksli bir sisteme sahip olan Fanuc servo motor tamirinde meydana gelen bir arızanın türüne göre farklılıklar gözlemlenebilir.  Fanuc servo motor sürücü tamirinde ufak tefek arızaların giderilmesi son derece kolay olsa da yazılım hatalarından kaynaklı bir kısım arızaların meydana gelmesi durumunda işinin uzmanı ve bu alanda tecrübe sahibi olan kişi yada kişilerce ele alınması gerekmektedir.

 

Fanuc motor sürücüsü tamirinde ilk etapta arızanın çıkış noktası tespit edilir. Bu noktada arızanın tespiti için bir kısım cihazlar kullanılır. Tespit sonrasında tamirat işlemine başlanır ve uygulanan yöntemin işe yarayıp yaramadığının görülmesi adına test işlemine başlanır.

 

Fanuc motor sürücü tamiri aşamasında bir takım parçaların yerinden çıkması da gerekebilir. Örneğin elektronik kartın çıkarılması gibi… bu gibi durumlarda işlemin yapılması için gerekli antistatik ortamın hazırlanması gerekecektir. Burada bilgisayar destekli donanımlar yardımı ile arızanın nedeni tam olarak tespit edilir ve arızanın giderilmesi için uygun yöntem kullanılarak sorun giderilir. Tamirat aşamasının ardından da en son olarak uygulanacak testler ile arızanın giderildiğinden emin olunur. Bu aşamada kartın üzerinden yer alan yağ ve toz gibi birikintiler var ise bunlar özel bir sıvı ile temizlenmesi gerekmektedir. zira, bu tür tortuların bir süre sonra kısa devreye maruz kalarak daha büyük arızalara neden olabilmektedir.

 

Fanuc marka motor sürücüleri hakkında daha geniş bilgi için biri takip etmeye devam ediniz.

Türkiye’nin 81 İlinden bize ulaşarak elektronik cihazlarını bizlere gönderebilirsiniz.